O nás


Roman Barták je průkopníkem terapie tmou v Česku a zakladatelem Centra terapie tmou v Kozlovicích. Věnuje se osobnímu rozvoji skrze pobyty ve tmě, které pomáhají lidem nalézt klid, vnitřní rovnováhu a hlubší porozumění sobě samému.

Mgr. Kateřina Čigášová

Psycholožka, koučka a krizová inter.

Jsem psycholožka, koučka a krizová interventka. Ráda se pohybuji v přírodě, vydávám se na pěší poutě a zajímám se o všímavost (mindfulness), meditaci.

Roman Barták

Zakladatel, majitel Centra a opatrovník

„Jsem člověk mnoha rolí a vášní.“ Původně vědec specializující se na biogeografii a krajinnou ekologii, zároveň praktický ochránce přírody a pedagog – jak v tradičním akademickém prostředí, tak v alternativních formách výuky. Od roku 2012 pravidelně procházím terapií tmou a od roku 2013 ji také sám nabízím. Fascinuje mě její jednoduchost, hloubka a mimořádná účinnost. Tma podle mě vytváří ideální podmínky pro zastavení, usebrání a naslouchání vlastnímu nitru – něco, co v dnešní době většině z nás citelně chybí. 

Průkopníky už od začátku

Terapie tmou si v České republice získala oblibu už od samého začátku a postupně zde vzniklo několik poskytovatelů. Přesto se pouze dva z nich začali vážněji zabývat systematickým výzkumem jejích účinků na člověka – a jsme hrdí na to, že jsme byli jedním z nich. Ve spolupráci s psychologem Markem Malušem jsme se podíleli na několika studiích zaměřených na vliv omezené smyslové stimulace (REST) na duševní zdraví.

Výsledky ukázaly výrazné zlepšení v existenciálním vnímání smyslu života, úrovni všímavosti a sebehodnocení. Další studie pak prokázala statisticky významný pokles symptomů úzkosti, deprese a dalších psychopatologických projevů. Výsledky jsou shrnuty například ve studii:

 Malus, M., Kupka, M., Dostal D. Restricted environmental stimulation and psychopathology (2017)
Link

Výzkumníci i z Kanady

Hlavní postavou světového výzkumu fenoménu tmy a omezené smyslové stimulace je bezpochyby kanadský psycholog Peter Suedfeld, který naše centrum v Beskydech navštívil v roce 2016.

Ve svých raných studiích se zaměřoval především na psychologické účinky senzorické deprivace, tedy stavu, kdy je člověk vystaven minimálnímu množství vnějších podnětů. Postupně však přeformuloval celý koncept do pozitivnějšího rámce a definoval nový přístup známý jako REST – Restricted Environmental Stimulation Therapy

Ten se již nezabývá pouze extrémní deprivací, ale terapeutickým využitím kontrolovaného prostředí s omezenými podněty, a to jak v oblasti klinické psychologie, tak v oblasti osobnostního rozvoje a stresového managementu

Udělejte první krok k dosažení životních cílů.

Můžeme vám pomoci přizpůsobit pobyt dle vašich požadavků. 

cs_CZCzech
Přejít nahoru